Download on the App Store GET IT ON Google Play
Ferhat Pusa
Ferhat Pusa

At Yarışı Tahmincisi & Yarış Yazarı

13 Haziran 2024
Beğen 0
Kalp 1
Teşekkürler 0
Nazar Boncuğu 0

Farklı Banko - 14 Haziran İstanbul

Bursa programının beşinci ayağında mücadele edecek olan YİĞİTBATUHAN, son koşusunda atbaşı sayılabilecek bir fotodan ikinci ilan edilmişti.
Böylesine seri isimler Bursa pistinde çok daha avantajlı oldukları için tercihli kulvarıyla alacağı liderliği fotoyu geçene kadar koruyacağına inanıyorum ve günün bankosu olarak öneriyorum.

Altıncı ayakta ise uzun aradan sonra katılmış olduğu yarışında yakın farklarla beşinci olarak dikkat çekici performans sergileyen 
KAMBER BEY, sonrasında yabancısı olduğu Ankara pistinde yakın farklarla üçüncü olarak git gide formunu yükselttiğini gösterdi. Bugünkü yarışına hazırlanırken de çok iyi bir galop gerçekleştirdiği için kulvarının vermiş olduğu avantajla ilk birinciliğini elde edeceğine inanıyorum ve banko olarak öneriyorum.
 

Bursa Şablonum:

1.ayak: 4,6,8,10,5
2.ayak6,12,10,8,9,2,5,4,3
3.ayak3,1,2,7,6
4.ayak4,1,6,3,2

5.ayak1
6.ayak17


Geniş Şablonum:

1.ayak: 4,6,8,10,5,2,1,9,3,7
2.ayak6,12,10,8,9,2,5,4
3.ayak3,1,2,7,6
4.ayak4,1,6,3,2

5.ayak1
6.ayak17


Alternatif Şablonum:

1.ayak: 4,6,8,10,5
2.ayak6,12,10,8,9,2,5,4,3
3.ayak3,1,2,7,6,5
4.ayak4,1,6,3,2,8,5,7

5.ayak1
6.ayak17
 

---

Birinci ayakta;
* Çim pistte katılmış olduğu son 4 koşusunun 3'ünde fotoyu önde geçmişken ilk dördün dışında kalmaya başlayan 
NEW MELBOURNE'e mercek tutmak gerekirse, öncelikle geç çıkıp öne erken düştüğünü, düzlükte de kapandığını, buna rağmen yakın farklarla beşinci olduğunu görüyoruz.
Sonra grup-2 Adnan Menderes koşusunda, çok sert rakiplerinin yanında oldukça dikkat çekici bir altıncılık elde ettiğini görüyoruz.
Son koşusunda ise geç çıktığını, jokeyi tarafından hiçbir şekilde zorlanmadan onuncu olduğunu görüyoruz. Eğer jokeyi safkanı zorlamış olsaydı kesinlikle tabela içerisinde yer bulabilirdi.
Dolayısıyla bu safkanın totosundaki iç açıcı olmayan görüntü, aslında safkanın formunu kamufle etmiş durumda.
Bugün temponun erken süratlenmesi halinde, sonlarda yapacağı etkili sprintiyle sürprizi gerçekleştirebilir, favorimdir.

* Son koşusunda liderliği baştan alamamasına rağmen az farkla ikinci kalan
 KRAL ÇIPLAK; bu performansıyla formunu tekrar bulduğunu göstermiş oldu.
O gün yarış gören 
Mind Moon kaçmıştı, bugün de benzer şekilde kaçması düşük bir ihtimal, çünkü kazandığı yarışta en geriden gelmişti.
Bu da kulvar avantajına sahip olan 
KRAL ÇIPLAK'ın önde boş kalmasını sağlayacağı için çok hafif sıkletiyle çıktığı gibi bitirmesini sağlayabilir.

* Ön planda tuttuğum üçüncü isimse 
ULTIMATE DECISION'dır.
Çim pistte katılmış olduğu son koşusunu kazanan bu safkan, son koşusunda da git gide formunu yükseltip sentetik pistte kazanmıştı.
Bugün bir şekilde tempo erken sürarlenirse, ki böyle bir ihtimal de var, o zaman bir kez daha yapacağı etkili sprintiyle kazanabileceği için ihmal edilmemelidir.

* Bu yarışa çok formda şekilde kaılan 
LITTLE FRANKEL, son koşusunu jokey hatasından kaybeden LEBRON ve de değişen takısıyla şans arayacak olan ÇAKIRLAR; ön plandaki diğer isimler olsa da riske girilmeden kapatılması gerekilen bir koşudur.


İkinci ayakta;
* Grupta ilk kez yarışacak isim olan 
NALDÖKEN AĞASI, yeterli hazırlığıyla bu koşuya katılmasının yanı sıra nitelikli bir kısraktan olmasıyla dikkat çekiyor.
Zira bu safkanın üç anneden kardeşi de yarış hayatı başarılarla dolu. İlginç olan da ilk koşularında üçü de tabela içerisinde yer bulurken sonrasında katılmış olduğu yarışlarında art arda birincilikler elde etmeleri. Amerikan menşeili olduklarından olsa da gerek erken gelişim gösteren bu safkanlar, böylelikle ilk yarışlarında bu farklarını ortaya koyarak başarılı oluyorlar.
Benzer durum bu safkanla da olabileceği için kulvar dezavantajına rağmen favori olarak önerdiğim isimdir.

* Annesi şampiyon 
ONURKAAN'la anneden kardeş olan FREKANS da babasının Amerikan menşeili olmasından olsa gerek heybetli eşkaliyle dikkat çekiyor.
İlk koşusunda geç çıkıp adaptasyon sorunu yaşadığı için zorlanmadan yedincilik elde etmişti. Bu yedinciliğinde tatminkar bir performans ortaya koyduğu için artan formuyla bu kez sürprizi gerçekleştirebilir.

* Grubun somut olarak başarılara sahip isimleri olan 
POLYCHROMOAKTAŞ SITAR ve YEDİ BEYZA; bir de dili bağlandığı için kapalı kutu konumunda olan BABA YÜREKLİ, şans verdiğim diğer isimlerdir.


Üçüncü ayakta;
* Uzun aradan sonra yarışlar gören 
RAKS STAR, bu pist ve mesafede kazandıktan sonra aleyhine olan tempoda, dış kulvardan dolanmasına rağmen yakın farklarla beşincilik elde etmişti. Son koşusunda da tempo aleyhineydi, yine dış kulvarda kalmıştı, üstelik bu kez temposu da yanlış zamanda yükseltilmişti, ancak buna rağmen az farkla ikinci olarak oldukça başarılı performans sergilemişti.
Bugün k
endisinin dışında gruptaki at sayısının dört olduğunu düşünecek olursak, bu kez dışardan dolanarak fazladan efor sarf etmek gibi bir sorunla karşılaşmayacağını anlayabiliriz.
Liderliği 
Grey Kurt'un alacağı belli ama Age of Fıre'ın bu rakibine pres yapıp yapmayacağı belli değil, zaten kilit noktası da bu.
Eğer pres yapıp da temponun erken süratlenmesini sağlarsa, 
RAKS STAR etkili sprintiyle kazanan isim olur.
Ancak pres yapmazsa, başta 
GREY KURT olmak üzere tüm safkanların devreye gireceği oldukça zorlu bir mücadele izleriz.
Bu sebeple kapatılması en mantıklı tercih olacaktır.
Dördüncü ayakta;
KATSUYA gibi özellikle sentetik pistte çok başarılı olmuş bir kısrağın yavrusu olan NOX ATRA, aynı zamanda EMIL KURJAK gibi grup-1 Erkek Tay Deneme Koşusunu kazanmış bir ismin anneden kardeşi. Heybetli de bir eşkale sahip olan bu tay, uzun aradan sonra katılmış olduğu ikinci koşusunda bu pist ve mesafede fotoyu önde geçecekti ki, kapanma sorunu yaşadığı için az farkla ikinci kaldı.
Ardından çim pistte yarıştı ve de yine kazanabileceği yarıştan yakın farklarla mağlup ayrıldı. Bu kez sebep de süratli giden tempoda jokeyinin oldukça aceleci davranarak safkanı yanlış bir temponun içerisine sokmasıydı. Nitekim sonraki koşusunda değişen jokeyiyle bu kez sabırlı koşturulup farklı ve de sermayeli bir birincilik elde ederek yarış hayatının en iyi performansını sergiledi. Tam ivme kazanmış, her şey yolunda giderken son koşusunda sert grupta, üstelik dili bağlanmış şekilde yarışınca etkisiz kalıp tabela dışında kaldı.
Bugün ise tekrar dil bağı çıkarılmış şekilde, yatkın olduğu pist ve mesafede, dişine uygun rakiplerinin yanında mücadele edecek.
Normalde önlerde konumlanan bir safkan, fakat tempo ne kadar süratli başlarsa o kadar avantajına. Bugün de 
Mad Runner ile Laguna Boy'un liderliği almak isteyeceğini göreceğiz.
DaywalkerSnow Show da öndeki bu ikiliyi kovalayacak isimler. Dolayısıyla bugünkü yarışın temposu oldukça süratli başlayacağı için etkili sprintiyle fotoyu önde geçeceğine inanıyorum ve günün bankosu olarak öneriyorum.
- İkili için arkasına değerlendirilebilecek isimler 
GÖRKEM KAPTAN ve MAGIC RUNNER'dır.


Beşinci ayakta;
* Sentetik pistteki performansıyla orijinini ve de eşkalini göz önünde bulundurduktan sonra ikidir favori olarak önerdiğim 
ŞAHTAYIM, önceki koşusunda yarış içerisinde yaşadığı bir talihsizlikten ötürü zorlanmadan tabela dışında kalırken son koşusunda ise somut olarak ilk başarılı performans sergileyerek dördüncü olmuştu.
Bugün ise lehine mesafede, temponun süratli başlamasından istifade edeceği için kazanmaya en yakın gördüğüm isimdir.

KARADUT yavrularına oldu olası sempati beslerim, DELİKANLI POYRAZ'ı da bu duygularla gözlemliyorum.
İlk çim yarışında kulvar dezavantajına rağmen süratli tempoda öne çok erken düşmüş ve bu sebeple ikinci kalmıştı.
Eğer daha uygun bir kulvardan yarışa başlasaydı ve de jokeyi sabırlı olsaydı bugün maiden koşmazdı.
Her geçen formunu yükselten bir isim olduğu için bugün yatkın olduğu sentetik pistte, dişine uygun rakiplerini mağlup edebilir.

* Son koşusunda ilk kez dili bağlanmış şekilde mücadeleye katılan 
ÇELİKOVİÇ, yüksek tempolarla yarışı forse edip tam fotoda rakibine mağlup olmuştu.
Sentetik pisti yadırgayacak bir orijine sahip olmadığı için bu kez daha idareli bir tempo kurması halinde, kendisini yakın takibe alacak olan rakiplerine rağmen çıktığı gibi bitirebilir.Altıncı ayakta;
* İyi bir eşkale sahip olan 
KING RASİM, uzun aradan sonra katılmış olduğu ikinci koşusunda bu rakiplerine göre çok daha iyi isimlerin yanında tabela dışında kalmasına rağmen son 300 metreden sonra jokeyi tarafından zorlanmamasıyla dikkat çekmişti. Sonrasında gerçekleştirmiş olduğu galobunda da çok iyi göründüğü için özellikle önlere yakın konumlanması halinde fotoyu önde geçebileceği için favori olarak öneriyorum.

* Dili bağlandıktan sonra katılmış olduğu ikinci koşusunda bu rakiplerine göre daha iyi sayılabilecek isimlerin yanında başarılı bir beşincilik elde eden 
GÜLİZAR HANIM, orijin itibariyle çim piste çok daha yatkın bir isim olduğu için dişine uygun rakiplerinin yanında, etkili sprintiyle fotoyu önde geçebilir.

* Alternatif şablonlar için önereceğim isimlerse çim pistte de etkili olabilen 
KADİRGÜN, önde boş kalma avantajına sahip olan ŞEN ANA, çim pistteki son iki koşusunda dikkat çekici performans sergileyen BARAN REİS ve de son beşinciliğinde iyi rakiplerinin yanında yakın farklarla yarışı tamamlayan MALKA MOMA'dır.

* Beşli Ganyan da devirli olduğu için  çim pistteki son koşusunu kolay kazanan ve idmanlarında çok iyi görünen 
BABA KARATAŞ, İstanbul çim pistinde başarılı bir ikinciliği bulunan VAVEYLA ve de gördüğü yarışlardan sonra sevdiği çim piste çıkan AKRAN TAY; beşli ganyan oynayanlar için değerlendirilebilecek isimlerdir.
 

Ekonomik Şablonum:

1.ayak: 3,10,9,2,4,5
2.ayak5,2,10,8,7,1
3.ayak1,3,2,,4,5
4.ayak7

5.ayak6,2
6.ayak2,6


İstanbul Şablonum:

1.ayak: 3,10,9,2,4,5
2.ayak5,2,10,8,7,1
3.ayak1,3,2,4,5
4.ayak7

5.ayak6,2,1
6.ayak2,6


Geniş Şablonum:

1.ayak: 3,10,9,2,4,5,8,7,6,11,1,12
2.ayak5,2,10,8,7,1
3.ayak1,3,2,,4,5
4.ayak7

5.ayak6,2,1
6.ayak2,6


Alternatif Şablonum:

1.ayak: 3,10,9,2,4,5
2.ayak5,2,10,8,7,1
3.ayak1,3,2,,4,5
4.ayak7

5.ayak6,2
6.ayak2,6,1,8,13,7


Beşli Ganyan Şablonum:

2.ayak5,2,10,8,7,1
3.ayak1,3,2,4,5
4.ayak7

5.ayak6,2,,1
6.ayak2,6,1,8,13,7 / 4,3,11