Download on the App Store GET IT ON Google Play
Ferhat Pusa
Ferhat Pusa

At Yarışı Tahmincisi & Yarış Yazarı

17 Haziran 2024
Beğen 1
Kalp 0
Teşekkürler 0
Nazar Boncuğu 0

Cazip Banko - 18 Haziran Kocaeli

Birinci koşuda;
* Dikkat çekici dördüncülüğünün ardından yol bulma sorunu yaşadığı için kazanabileceği yarıştan üçüncü ayrılan GÜLFERZİN, mükemmel bir idman durumuna sahip olduğu için değişen aksesuarıyla çok yatkın olduğu kum pistte kazanmaya yakın görünüyor, favorimdir.

* En ciddi rakipleri ise sentetik pistte kolay bir üçüncülük elde eden ve de kum piste daha yatkın olan 
SARPER ile son koşusunda sprint mesafesi iyi ayarlanamadığı için üçüncülükle yetinen ARTUKOĞLU'dur.

* Daha sonra ise şampiyon bir kısrağın yavrusu olan, son koşusunda kapandığı için yakın farklarla beşinci kalan 
SİYAH FIRTINA, eşkalini ve idman durumunu çok beğendiğim bir isim olan İZ BIRAKANHAN ve de her an gerçek gücünü yansıtabileceğine inandığım SAADINSOYU; ön planda değerlendirilmesi gerekilen isimlerdir.


İkinci koşuda;
*  Uzun mesafede kolay bir birincilik elde eden THE FERİŞDAH, son koşusunda ise sert rakiplerinin yanında aleyhine mesafeye rağmen tatminkar bir dördüncülük elde etmişti.
Bugünkü yarışına da uzun süredir çok iyi bir şekilde hazırlandığı için sıkletinin de vermiş olduğu avantajla tempoyu belirlemesi halinde çıktığı gibi bitirebilir, favorimdir.

* En ciddi rakibi ise uzun aradan sonra Kocaeli'de iki yarış gören 
TRUTH OR DARE'dir.
Tam olarak beklenilen performansını yansıtasa da bugün çok daha iyi duruma gelmiş bir şekilde, kendi evinde mücadele edeceği için sıklet, kulvar ve de gidiş hattı avantajından istifade ederek sürprizi gerçekleştirebilir.

* Daha sonra ise uzun aradan sonra gördüğü yarışlarla formunu yükseltip fotoyu önde geçen 
MIDNIGHT SKY ile diğer isimlere de şans verilmelidir.


Üçüncü koşuda;
* Dili bağlandıktan sonra katılmış olduğu iki koşusunda da kazanma başarısı gösteren EL KİNG, son koşusunda ağır sıkletiyle geç çıkmasına rağmen yakın farklarla üçüncü olan ATERNITAS ve de dil bağı çıkarılınca kolay kazanan JUNIOR ISKOCH'a ayrımsız şekilde şans verilmelidir.
İmkanı olanlar ise gördüğü yarışlardan sonra daha iyi duruma gelen 
GRANDE OPUS'u da önde boş kalacağı için değerlendirebilirler.


Dördüncü koşuda;
* Bu pist ve mesafede kolay kazandıktan sonra daha kısa mesafede, bugünkü favori rakipleriyle yarışan GÜLNİSACAN, geç çıkış yapıp düzlükte de yol bulma sorunu yaşayınca kolay bir üçüncülük elde etmişti. Son koşusunda ise yine kısa mesafede, bu kez kalabalık grupta yol bulma sorunu yaşadığı için yüzde yüz kazanabileceği yarıştan az farkla ikinci ayrılmıştı.
Bugün ise lehine mesafede, az atlı bir grupta yarışacak. Yarışın ilk metreleri de oldukça rölanti başlayacağı için geç çıkış yapıyor olmasının dezavantajını bugün yaşamayacak.
Özellikle 
Hayalet Şehir'in de Çığgüzeli'ni yakın takibe alması halinde, sonlarda yıpranan iki favori rakibini avlayarak sürprizi gerçekleştirebileceği için favorimdir.

* En ciddi rakibi ise az farkla ikinci kaldığı yarıştan sonra sert grupta yakın farklarla altıncı olan ÇIĞGÜZELİ'dir.
Bu kez önde boş kalacağı bir grupta yarışacağı için çıktığı gibi bitirmeye yakın görünüyor.


* Son olarak da uzun aradan sonra katılmış olduğu yarışında güzel bir birinciliğe imza atan HAYALET ŞEHİR, aleyhine gidiş hattında yarışacak olsa da çok iyi durumuyla bugün de fotoyu önde geçebilir.
 

Ekonomik Şablonum:

1.ayak: 9,5,1,10,3,4
2.ayak5,6,3
3.ayak3,5,2,,1
4.ayak3,5,4

5.ayak3
6.ayak9,3,2


1. Ankara Şablonum:

1.ayak: 9,5,1,10,3,4
2.ayak5,6,3,4,1,2
3.ayak3,5,2,,1
4.ayak3,5,4

5.ayak3
6.ayak9,3,2


Geniş Şablonum:

1.ayak: 9,5,1,10,3,4
2.ayak5,6,3,,4,1,2
3.ayak3,5,2
4.ayak3,5,4

5.ayak3
6.ayak9,3,2,1,5,7


Alternatif Şablonum:

1.ayak: 9,5,1,10,3,4,6,2
2.ayak5,6,3,,4,1,2
3.ayak3,5,2,1,4
4.ayak3,5,4

5.ayak3
6.ayak9,3,2
 

---

Beşinci koşuda;
KADHANBİDANEM ve DİYARBEKİR gibi başarılı isimlerin de annesi olan KİRAZKIZI; ne denli nitelikli bir kısrak olduğunu kanıtladı kanıtlamasına ama bu kısrakla ilgili en önemli detay HAYATIM gibi şampiyon bir kısrakla öz kardeş olmasıydı.
Dolayısıyla bugün ikinci yarışına çıkacak olan 
FENNAN da bu potansiyeli kendisinde taşıyor. Üstelik babasının da olağanüstü yarışlar çıkaran şampiyon safkan DİLİRAN olmasından ötürü kardeşlerinden bile daha iyi olabilir. Zaten ayağına olan çabukluğunu da babasından aldığını düşünüyorum. 
İlk koşusunda tecrübeli rakiplerinin yanında, dokuzuncu kulvardan yarışa başlıyor olmasına rağmen öne düşebilmiş, hatta liderliği de almak istemiş, fakat birincinin 9 saniye gerisinde yarışı tamamlayan süratli bir ismin inat etmesinden ötürü ikincilikte konumlanmıştı.
Sert tempoya rağmen düzlüğe oldukça kolay çıkan bu safkan, tam yarışı kazanmak için hamle yapmışken, bekleme yarışı yapan tecrübeli bir rakibine çarpılarak mücadeleden ikinci olarak ayrılmıştı. Üstelik arka grupla arasındaki farkı git gide açarak ikinciliğinin ne denli kıymetli olduğunu da gözler önüne sermişti.
Bugün ise 100 metre daha geriden yarışa başlayacak, yani mesafe 1300 metre olduğu için bu kez önde yerini alabilmesi adına zaman kazanmış olacak.
Üstelik
Lord Şahı ve Rüstem Mizan dışında yarışı önlerde kabullenen bir rakibi yok, bu rakipleri de liderliği almak isteyen ve alabilecek kadar süratli isimler değiller.
Dolayısıyla ilk 200 metreden sonra koşunun liderliğini kendisi alacaktır. Zaten yapı itibariyle tempo kurup sonra da düzlükte rakipleriyle arasındaki farkı açabilecek, rakiplerine direnebilecek bir stile sahip. Bu sebeple de 
FENNAN'ın dişine uygun rakiplerini mağlup edeceğine inanıyorum ve günün bankosu olarak öneriyorum.
- Rakipleri; 
LALİŞKOM ile BAŞKAN HAT olabilir.


Altıncı koşuda;
* Uzun aradan sonra yarışlar gören PERDE KIZ, potansiyeli yüksek bir pedigriye sahip olmasına rağmen özellikle son iki koşusunda beklenilen performansını yansıtamadı.
Bugün ise dili bağlanmış şekilde mücadeleye katılacağı için grup içerisinde süratli bir ismin olmamasından da istifade ederek çıktığı gibi bitirmeye yakın görünüyor, favorimdir.

* Kendisiyle eşit şansta olduğuna inandığım isimse, uzun aradan sonra katılmış olduğu ikinci koşusunu kazanarak git gide formunu yükselttiğini göstermesine rağmen, dili bağlandığı için etkili olamayan, hatta son koşusunda yarışa çok çok geç başlayan 
UĞURBÖCEĞİM'dir. Buna rağmen zorlanmadan tabela dışında kalması oldukça dikkat çekiciydi.
Bugün dil bağı çıkarıldığı için iyi çıkış yapacağına inanıyorum, iyi de bir yer tutabilirse kaldığı yerden birinci olmaya devam edebilir.

* Daha sonra ise son koşusundaki performansını ölçü almadığım bir isim olan 
NİRENGİ'yi ön planda tutuyorum.
Mükemmel bir idman durumuna sahip olan bu safkan, kulvar avantajına sahip bir şekilde yarışacağı için kazanmaya yakın görünen bir diğer isimdir.Yedinci koşuda;
* Kum pistte katılmış olduğu 10 koşunun 4'ünde fotoyu önde geçen BUEN JORNIKO, son koşusunda eksik koşması beklenilen çim pistte bile dikkat çekici bir performans sergilemişti.
Bugün ise kum pistte, dişine uygun rakiplerinin yanında mücadele edeceği için temponun da süratli başlamasından istifade ederek kazanabilir, favorimdir.

* En ciddi rakibi ise uzun süredir yarışmasa da yeterli hazırlığa sahip olan 
PASSAU'dur.
Orjinini de eşkalini de çok beğendiğim bir isim olan bu safkan, özellikle seri rakipleriyle didişmeyip sabırlı koşturulursa sürprize imza atabilir, dikkat!

* Daha sonra ise formda ve sprinter isimler olan 
EL LORD ile SUPER DAY başta olmak üzere tüm safkanlara şans verilmelidir.


Sekizinci koşuda;
* İlk koşusunu iyi dereceyle kolay kazanarak kalitesini gözler önüne seren DOROTHY GALE; bu yarışına da iyi hazırlandığı için lehine pist ve mesafede kazanmaya yakın görünüyor.

* Kendisiyle eşit şansta olan isimse, kaliteli bir kısrağın yavrusu olan 
RAİNY SİOL'dur.
Aynı zamanda heybetli de bir eşkale sahip olan bu tay, yeterli hazırlığa sahip olduğu için ilk koşusunda tecrübeli rakiplerini mağlup edebilir.Dokuzuncu koşuda;
* Uzun süredir yarışmasa da yeterli hazırlığa sahip olan GOLDEN RULER, önde boş kalacağı bir grup bulduğu için çıktığı gibi bitirmeye yakın görünüyor, favorimdir.

* En ciddi rakipleri ise uzun aradan sonra katılmış olduğu yarışlarında git gide daha iyi performans sergilediği gibi git gide idmanlarında da iyi dereceler gerçekleştirmeye başlayan 
ANTIOCHOS ile son koşusunda ağır çimden olumsuz etkilenen, önceki koşularında ise sert gruplarda bile dikkat çekici performans sergileyen HUNTING'dir.


Onuncu koşuda;
* Katılmış olduğu iki koşusunda da çim pistte mücadele edip gayet tatminkar performans sergileyen ARAKLI GÜZELTORUNCALAS gibi kum pistte oldukça başarılı olan bir ismin öz kardeşi olduğu için ilk kez katılacağı kum pistte dişine uygun rakiplerini mağlup edebilir, favorimdir.

* En ciddi rakibi ise son koşusunda çok iyi koşmasını beklediğim bir isim olmasına rağmen hem geç çıktığı için hem de jokeyiyle uyum sorunu yaşadığı için zorlanmadan tabela dışında kalan 
PAKELİF'tir. Bu safkan da orijin itibariyle kum piste çok yatkın bir isim olduğu için bu kez iyi çıkış yapması halinde fotoyu önde geçebilir.

* Son olarak da iyi orijine ve de eşkale sahip olan 
ASIL OĞUL'a şans verilmelidir. Bir türlü gerçek gücünü yansıtamasa da bugün dili bağlanmış şekilde yarışacağı için lehine pist ve mesafede kazanabilir.
 

Ekonomik Şablonum:

1.ayak: 3
2.ayak9,3,2
3.ayak2,6,3,4,1,7,5
4.ayak2,5

5.ayak1,3,2,4,5
6.ayak7,10,1


2. Ankara Şablonum:

1.ayak: 3
2.ayak9,3,2
3.ayak2,6,3,4,1,7,5
4.ayak2,5,4,3

5.ayak1,3,2,4,5
6.ayak7,10,1


Geniş Şablonum:

1.ayak: 3
2.ayak9,3,2,1,5,7
3.ayak2,6,3,4,1,7
4.ayak2,5,,4,3

5.ayak1,3,2,4,5
6.ayak7,10,1


Alternatif Şablonum:

1.ayak: 3
2.ayak9,3,2
3.ayak2,6,3,4,1,7
4.ayak2,5,,4,3

5.ayak1,3,2,4,5
6.ayak7,10,1,4,5,8
 

Not: Son ayakta çıkan atlar yerine 5-8 eklenmiştir. (12.39)

---

Kocaeli programının beşinci ayağında mücadele edecek olan 
ONARBEY, yarış hayatı boyunca kum pistte oldukça istikrarlı performans sergilemiş bir isim.
Uzun süredir yarışmıyor olsa da Ankara'da tatlı tutularak gerçekleştirmiş olduğu galoplarında çok hazır bir görüntü sergiledi.
Daha önce de uzun aradan sonra yarışıp kolay bir birincilik elde ettiği için dinçlik yarışını seviyor.
Jokeyiyle de uyum içerisinde olduğu için temponun süratli başlamasından istifade ederek kazanacağına inanıyorum ve günün bankosu olarak öneriyorum.

Altıncı ayakta ise uzun süredir mükemmel bir hazırlık dönemi geçiren 
ÖZKURUŞBEYİ ile aradam sonra zorlanmadan yarış gören ve de Kocaeli pistini çok seven ÇETİNŞAH'ı öneriyorum. Dileyenler alternatif şablondaki atları da ekleyebilirler. Dileyenler ise her halükarda yüksek ikramiye vereceği için beşli ganyan şablonuna da yönelebilirler.
 

Kocaeli Şablonum:

1.ayak: 2,1,3,4,7,11,6,5,9,8
2.ayak7,5,2
3.ayak2,1,3,7
4.ayak2,3,6,4

5.ayak5
6.ayak14,6


Geniş Şablonum:

1.ayak: 2,1,3,4,7,11,6,5,9,8
2.ayak7,5,2
3.ayak2,1,3,7,,4,5,6
4.ayak2,3,6,4

5.ayak5
6.ayak14,6


Alternatif Şablonum:

1.ayak: 2,1,3,4,7,11,6,5,9,8
2.ayak7,5,2
3.ayak2,1,3,7
4.ayak2,3,6,4

5.ayak5
6.ayak14,6,8,10


Beşli Ganyan Şablonum:

2.ayak7,5,2
3.ayak2,1,3,7,,4,5,6
4.ayak2,3,6,4

5.ayak5
6.ayak14,6,8,10,13,7,9,2,4,3,5,1